Лялька в однострої — захист від злих сил |
Зараз можна придбати ляльки на будь-який смак. Але все більше зацікавлення викликають українські традиційні ляльки, які виготовляються вручну, вишиваючи вбрання.
Такі ляльки є найдавнішими українськими оберегами, символами жінок, сімей, добробуту й життя. З давніх-давен в Україні виготовляють ляльки з різного матеріалу за різними техніками: мотанки, солом’яні, дерев’яні, керамічні.
Наші пращури вірили, що такі ляльки можуть охороняти домівку від злиднів, бідності, хвороби. Ляльки-обереги не мають обличчя, замість нього – яскравий хрест, що не тільки символізує гармонію та злагоду, а й не дозволяє вселитися в ляльок без обличчя злим духам.
Дуже важливими є художні якості ляльок, які полягають в майстерності відтворити в зменшеному вигляді традиційний одяг певного регіону України. Українськими ляльками, виготовленими вручну, милуються на виставках, фольклорних святах. Лялька буде гарним доповненням будь-якого інтер’єру.
Спочатку лялька виникла як атрибут обряду, пізніше з’явилася лялька-оберіг, а після цього вона стала дитячою іграшкою. Щоб одухотворене зображення не могло заподіяти лиха, ляльку залишали безликою або позначали хрестом.
Психологи запевняють, що хоча народна лялька дуже проста, але дуже образна і символічна. Бавлячись з нею, дитина може фантазувати, надавати ті чи інші риси, виділяти особливості характеру. У ній немає агресії. А процес створення ляльки врівноважує нервову систему дитини, покращує настрій.