Італійський супервулкан Кампі Флегрей: виявлені процеси всередині кальдери турбують вулканологів

Нещодавно Університет Манчестера (США) оприлюднив рейтинг з 10 найбільш небезпечних вулканів Землі, в якому кальдера Кампі Флегрей знаходиться на 3 місці. У цей список супервулкан потрапив не випадково, оскільки, починаючи з 1950-х років, на території кальдери спостерігаються тривожні ознаки, що свідчать про можливе виверження найближчим часом.

Для вивчення вулкана в Італії в 2012 році стартував проект Eruptive Precursors, в рамках якого вчені досліджували Кампі Флегрей і провели аналіз поточної активності. Крім того, в нинішньому році вчені провели успішне буріння на території кальдери і встановили на глибині спеціальне обладнання для моніторингу велетня.

Експерти змогли провести ряд геофізичних і геохімічних досліджень, проаналізували берегові й морські ділянки Кампі Флегрей і склали концептуальну модель його магматичної системи. У результаті вчені зробили наступні висновки:

— під поверхнею кальдери є 2 постійно діючих джерела вулканічної активності – резервуар магми на глибині 4 кілометри, який знаходиться під містом Поццуолі, і гідротермальний резервуар, розташований на глибині 2 кілометри під кратером Сольфатари.

— з магматичного резервуару йде перекачування вулканічних газів в гідротермальний резервуар, і внаслідок цього температура води в цьому резервуарі періодично підвищується на 20 градусів до + 100 градусів за Цельсієм. Скачки тиску і температури провокують зміна міцності верхніх шарів земної кори, і це викликає серйозну заклопотаність, а також дозволяє виявити найбільш ймовірні місця вивержень.

— тривале нагрівання води в гідротермальної системи призводить до ослаблення нижній частині кальдери і створює найбільш сприятливі умови для виверження.

Крім того, вулканологів турбує стабільне підняття поверхні кальдери Кампі Флегрей протягом тривалого часу

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *