На передодні роковин Голодомору-геноциду 1932-1933 років в Києво-Могилянській академії Центр досліджень визвольного руху та Архів СБУ презентував книгу «Голодомор 1932-1933 років в Україні за документами Галузевого державного архіву СБУ. Анотований довідник».
Цей довідник – перше видання повного переліку всіх розсекречених документів СБУ (1930—1980-ті роки), про Голодомор та короткий огляд їх змісту. Іменний та географічний покажчики вказують осіб, населені пункти, регіони та країни, згадані в архівних документах. На презентації упорядник книги Василь Даниленко зазначив: «Уперше описано виявлені в ГДА СБУ документи, що стосуються перепису населення 1937 р. і свідчать про значні втрати українського населення в роки Голодомору”.
«У презентованому довіднику вміщено інформацію про події, що передували Голодомору. Йдеться про справи, які висвітлюють опір селян колективізації, розкуркуленню, хлібозаготівлі, нав’язуванню непосильних податків і державних позик. На основі масових настроїв українських селян формувалися донесення про наближення антирадянського збройного повстання в Україні”, — розповів Василь Даниленко.
До наукового обігу вводяться розсекречені 2009 р. інформаційні повідомлення та доповідні записки КДБ УРСР, які розкривають форми і методи боротьби КДБ проти поширення у світі правди про Голодомор. Історик Володимир В’ятрович додав: «Інформаційна блокада довкола Голодомору утримувалась комуністами десятки років. На початку 1980-х українці діаспори кинули їй серйозний виклик — розпочали підготовку до вшанування 50-ої річниці трагедії. А вже 1987 рік можна вважати часом остаточного перелому в інформаційному протистоянні між КГБ та української діаспорою: 25 грудня цього року Володимир Щербицький у доповіді, присвяченій 70-річчю створення УРСР, вже згадав про факт голоду, в пресі почали з’являтися перші публікації про голод” .
Книгу видано Центром досліджень визвольного руху спільно з Галузевим державним архівом СБУ, Інститутом історії України НАНУ та Інститутом української археографії та джерелознавства ім.М.Грушевського. Упорядники: Василь Даниленко, Людмила Аулова, Валентина Лавренюк. Презентація організована Центром досліджень визвольного руху та Галузевим державним архівом СБУ за сприяння Національного університету «Києво-Могилянська академія”.
Винники Plus за матеріалами: ukrnationalism.org.ua