Висока концентрація окису вуглецю від Каліфорнії до Британської Колумбії – ознака великого землетрусу?

висока концентрація окису вуглецю від каліфорнії до британської колумбії – ознака великого землетрусу?

У п’ятницю 26 лютого система Global Forecast System зафіксувала в районі Тихоокеанського Північно-Заходу високу і великомасштабну концентрацію окису вуглецю (СО). Сплеск газу стався поблизу великих геологічних розломів на великій території, що простягається від Британської Колумбії через штати Орегон і Вашингтон до Каліфорнії.

У середньому обсяги З 26 лютого досягали від 5000 ppbv в районі Південно-Західної Канади до 40 000 ppbv біля узбережжя Каліфорнії. В залежності від місцевості ці значення в 50-265 разів перевищують фонові рівні, складові в нормальних умовах близько 150 ppbv. Пікові показники фіксуються в Північній Каліфорнії недалеко від міста Еврика та південного краю зони субдукції Каскадии, а також в Центральній Каліфорнії – на північ і захід від Лос-Анджелеса вздовж лінії розлому Сан-Андреас.

висока концентрація окису вуглецю від каліфорнії до британської колумбії – ознака великого землетрусу?

За попередніми оцінками, причина аномалії має геологічне походження. Крім СО, відзначається підвищення рівня діоксиду сірки (SO2) з піковими значеннями в Південно-Західній Каліфорнії. Варто відзначити, що ні одна велика американська чи канадська геологічна організація досі не представила доповіді з приводу цієї події. Тим не менш, більш ранні наукові дослідження в галузі прикладної геохімії, проведені професором Чепменского університету Рамешем П. Сінгхом, вказують на те, що великі викиди окису вуглецю та діоксиду сірки можуть бути ознакою потужного землетрусу.

У всякому разі, аналогічна ситуація спостерігалася в січні 2001 року в індійському місті Гуджарат, де від підземного поштовху магнітудою 7.7 загинули більше 20 000 чоловік. За словами Сінгха, тоді високі рівні CO були зафіксовані приладом на борту супутника Terra, запущеного НАСА в 1999 році і звертається навколо Землі по полярній орбіті на висоті 705 км Прилад вимірює концентрацію окису вуглецю на різних висотах, а також обчислює загальну кількість газу у вертикальному стовпі повітря над поверхнею планети.Аналіз супутникових даних показав найбільший пік концентрації окису вуглецю 19 і 20 січня 2001 року – за тиждень до підземного поштовху в Гуджараті. Після землетрусу, що стався 26 січня, концентрація газу знизилася.

На думку вчених, перед землетрусом окис вуглецю витісняється з землі внаслідок накопичення тиску, який чинить вплив на гідрологічний режим навколо епіцентру. В даний час підвищення рівня ЗІ вздовж основних ліній розломів біля західного узбережжя Північної Америки викликає деякі побоювання.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *