Канадські вчені навчилися перепрограмовувати клітини шкіри у клітини крові — 8 Листопада 2010 — Калейдоскоп


Вчені з Мак-Мастерського університету в Канаді розробили метод отримання клітин людської крові шляхом прямого перепрограмування клітин шкіри.

Науковці під керівництвом Міккі Батіа продемонстрували процедуру перетворення людських клітин шкіри в різноманітні типи клітин крові, здатні виконувати свої функції не гірше, ніж природні.

В ході дослідження вчені показали, що для отримання штучних клітин крові з клітин шкіри людини зовсім не обов’язково повністю перепрограмувати клітини в плюрипотентний стан (стан, коли клітини можуть диференціюватися в усі типи клітин, крім зовнішніх ембріональних тканин). Для цього достатньо ввести в них, наприклад, за допомогою нешкідливого вірусу додаткову копію гена OCT4 — одного з чотирьох генів, необхідних для перетворення клітин шкіри на плюрипотентні.

Після цього кілька додаткових впливів на клітини дозволяє отримати з них не тільки повноцінні еритроцити, здатні до переносу кисню, але і так звані нейтрофіли, базофіли і макрофаги — клітини крові, які відповідають за протистояння проникненню в кров сторонніх тіл, наприклад, бактерій.

В експериментах учені показали, що отримані таким чином клітини крові не є канцерогенними, адже здатні тільки на обмежену кількість циклів ділення. Більше того, ці клітини добре приживаються в організмі: перемістивши отримані таким чином клітини крові людини в організм лабораторних мишей, вчені через вісім тижнів виявили, що приблизно 20% всіх клітин крові в їхньому спинному мозку були людськими.

На думку авторів методики, їхня розробка може допомогти, наприклад, хворим на лейкемію, яким потрібне переливання крові після видалення злоякісних клітин. Використовуватися подібні клітини можуть і в інших випадках, коли без донорської крові не обійтися.

Винники Plus  за матеріалами: rian.rusymbolsbook.ru

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *