Гора Шипшина і «Цісарська криниця»

Publ
admin
Цісарська криниця

Продовжуючи свої публікації про історію та природу Винник, депутат ВМР, доцент ЛНУ ім. І. Франка, Андрій Байцар цього разу пропонує ознайомитись з цікавими фактами про гору Шипшину та Цісарську криницю.

Праворуч біля в’їзду до Винник зі сторони Львова розташована гора Шипшина. Її висота становить 336 м. Зараз вона заросла лісом, а колись з неї відкривався чудовий краєвид на Винники. Гора знаходиться між старою залізничною колією Львів – Підгайці (діяла до 1944 р.) і шосейною дорогою Львів –  Винники. Можливо ці обставини і стали головною причиною перетворення її у місце відпочинку Митрополита Андрея Шептицького.

Сідловиною вона плавно переходить у підніжжя г.Жупан. Південно-східний схил гори – стрімкий, а  південно-західний – більш пологий. Схили покриті сосново-грабово-буковими лісами, що проростають на сірих лісових грунтах.

У 1787 р. зі Львова через Винники прокладено Бродську дорогу (цісарську)  на Золочів і Броди. Ця дорога і сьогодні проходить біля г.Шипшина.

Біля підніжжя гори  розташована «Цісарська криниця».

Ігор Тимець у книзі «Таємниці тютюнової фабрики» згадує про неї: «Зі збільшенням обсягів виробництва виникли проблеми із забезпеченням фабрики тютюну водою. Криниці, якими користувалися ще з часів існування замку вже не давали необхідної кількості води. Тому в 1823-1826-х рр. у г. Жупан проклали штольні й збудували закритий резервуар, який отримав назву «Цісарська криниця». Вода з «Цісарської криниці»  надходила на тютюнову фабрику. За переказами  «Цісарською» її назвали через те, що воду з неї пив австрійський цісар. Легенда частково правдоподібна. За матеріалами М. Влоха, австрійський імператор Франц І під час подорожі Галичиною у 1817 р.  відвідав фабрику тютюну у Винниках та оглянув виробництво».

М. Влох у розділі «Хроніка тютюнової фабрики» пише: «1817р. Кам’яний збірник на воду, будова нового табачного млина із шлюзою».

У межах  Давидівського пасма (Винниківське лісництво) розташований цікавий туристичний об’єкт  — «Стежками Митрополита Шептицького».

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка, депутат ВМР 

Related Post