Клімат Винник

Publ
admin

М’який клімат, горбиста заліснена місцевість, надають неповторного ландшафтного колориту нашому місту, що свого часу дало привід назвати його «Малою Швейцарією».

Клімат − помірно континентальний з м’якою зимою і теплим літом. Середньомісячна температура повітря складає −4 °C у січні і +18 °C у червні. Абсолютний максимум температури повітря (+37,0 °C) зафіксований у серпні 1921 р.(Львів), абсолютний мінімум — (−33,6 °C) 10 лютого 1929 р. (Львів). Загалом, за останні 100 років температура повітря у Винниках має тенденцію до підвищення. Так, протягом цього періоду середньорічна температура підвищилася, принаймні, на 1 °C.

У середньому за рік випадає 740 мм атмосферних опадів: найменше — в січні, найбільше — в липні. За рік у місті близько 174 дні з опадами. Такі суми опадів обумовлені, очевидно, великою лісистістю та заболоченістю території, порівняно з навколишніми височинами.

Найменша кількість опадів припадає на січень-лютий (29 мм за місяць), а найбільша – на червень-липень і становить 93 мм за місяць. Кількість опадів за літній період перевищує їх кількість за зимовий період у 2,5 р.

Річні і місячні суми опадів характеризуються великою мінливістю. В окремі роки вони бувають досить значними. Так у 1893 р. випало 1320 мм за рік, з них тільки у липні — 301 мм. У 1904 р. випало 369 мм. Були роки, коли місячна сума опадів становить 1-5 мм – це березень 1901 р.

Влітку в околицях Винник бувають часті зливи, особливо рясні дощі, інтенсивність яких дорівнює 0,1 – 0,3 мм/хв. Це відбувається тоді, коли хмари надходять із сходу. Їм на перешкоді стають Чортова Скяля, г.Жупан та г. Лисівка, таким чином хмари діляться на дві гілки: олна гілка іде на захід північною стороною оминає Чортові Скелі, а друга – південною обходить г. Лисівку. Перед підвищенням Давидівського пасма вони ніби роблять «зупинку», саме тут випадають зливові дощі.

У зимовий період в околицях Винник утворюється більш-менш стійкий сніговий покрив, який добре оберігає грунт від переохолодження і відіграє важливу роль у режимі зволоження. Максимум снігу випадає в січні на початку лютого (його висота 10-15 см, в лісі 20-25 см). Сніг випадає до кінця березня, або першої половини квітня. Стійкий сніговий покрив дуже рідко встановлюється відразу. Таких виключень небагато. Як приклад – зима 1995-1996 рр. (коли сніг випав 4 листопада 1995 р. і протримався аж до кінця березня 1996 р.). Звичайно йому передує утворення декількох тимчасових покривів. Внаслідок зростання температури, зникає сніг також поступово

Для всіх пір року характерні різкі перепади атмосферного тиску, температур і вологості повітря. Зими м’які — морози нижче −20 °C спостерігаються вкрай рідко. Стійкий сніговий покрив встановлюється не кожної зими. Весна прохолодна та дощова, заморозки і снігопади можливі до початку травня. Літо прохолодне. Звичайні літні полуденні температури в межах +20-25 °C, спека вище +30 °C спостерігається рідко. Влітку частими є грозові зливи і різкі перепади температур при проходженні атмосферних фронтів. При цьому майже щороку спостерігаються ураганні вітри, які призводять до повалення дерев, обриву ліній електропередач, невеликих руйнувань. Осінь помірно тепла і суха.

3авдяки руху повітряних потоків, відбувається розподіл у просторі і часі хмарності, опадів, вологості і температури повітря. Вологість повітря в середньому за рік становить 79 %. Найчастіше дмуть західні вітри, найрідше — північно-східні. Над територією міста проходять різноманітні повітряні маси. Панівним є повітря помірних широт, або полярне. В усі пори року спостерігається морське полярне повітря, яке взимку приносить похмуру з туманами погоду, викликає відлиги, а влітку — нестійку холодну погоду зі зливами, грозами. Континентальне полярне повітря надходить найчастіше влітку та навесні й пов’язане з трансформацією морського полярного повітря.

Особливістю атмосферної циркуляції є приплив у зимовий і весняний періоди континентального арктичного повітря, яке приносить холодну, безхмарну погоду, низькі мінімальні температури (іноді до 30°С морозу і більше). У літньо-осінній період може проникати морське арктичне повітря, яке спричиняє холодну, вологу погоду. Крім того, навесні та влітку проникає тропічне повітря. Континентальні тропічні повітряні маси зумовлюють влітку найвищі температури. Морське тропічне повітря викликає теплу, хмарну погоду з туманами. Погода в місті значно залежить від циклонів, які на території Львівщини переміщуються протягом цілого року. Проте найчастіше циклони повторюються взимку і навесні. З атмосферною циркуляцією тісно пов’язаний вітровий режим. У Львівській області панують вітри західних румбів: у зимовий період — західні та південно-західні, влітку — західні та північно-західні.

У кліматі окремих частин Винник є як відмінності, так і багато спільного, а саме: м’якість, що виявляється у невеликих різницях температур літа і зими, та висока зволоженість, про яку свідчать річні суми опадів. У зв’язку із значною хмарністю над територією протягом року дійсна сумарна радіація становить лише 60 процентів від можливої.

Показники теплового балансу свідчать про те, що в межах Винник формується помірно-вологий клімат. Кількість опадів перевищує величину випаровування.

У Винниках найчастіше повторюються слабкі та помірні вітри, швидкість яких становить 0-5 м/сек (70-90% за рік). Вітер зі швидкістю 0-1 м/сек найчастіше повторюється влітку, зі швидкістю 2-3 м/сек однаково протягом року, а зі швидкістю 4-5 м/сек — взимку. У холодну пору бувають вітри зі швидкістю 6-10 м/сек. Швидкості більші, ніж 10 м/сек, спостерігаються рідко..

Положення території в поєднанні з лісистістю та заболоченістю впливає на агрокліматичні умови. Тривалість безморозного періоду 180 днів. Тут раніше починаються осінні (в другій половині жовтня) та пізніше закінчуються весняні (на початку травня) приморозки (приморозки — короткочасні зниження температури ґрунту і приземного шару повітря до 0°C й нижче вночі при позитивній температурі вдень; причина — вторгнення холодних повітряних мас та охолодження поверхні землі вночі). Найнебезпечніші весняні приморозки, від яких зазнаюь шкоди сади під час цвітіння, а також численні сільськогосподарські культури.

Тому необхідно дуже уважно вибирати поля під ярі культури. Необхідно також враховувати суми активних температур, які становлять 2450-2500°С, вони більші, ніж на сусідніх територіях. Вегетаційний період триває 213-215 днів, а період активної вегетації 156-160 днів.

  Байцар Андрій, Доцент ЛНУ ім. І.Франка, депутат ВМР

Related Post