Карту України з державними кордонами 1918 року презентували у Львові


Як повідомляє ZAXID.NET, 28 січня Львівському історичному музею передали оригінал «Карти України», виданої 1918 року. Передав карту президент Благодійного фонду «Україна-Русь» Ростислав Новоженець.

«Нам приємно передавати цінну карту у день, коли Верховна Рада України ухвалила постанову про державний синьо-жовтий прапор України. Карта видана у відомому австрійському картографічному видавництві Фрайтага і Берндта 1918 року. Карту знайшли на межі з Івано-Франківською областю. Її передали нам Михайло Гаврилів та Любомир Головінський. Вона була у складному стані, буквально розсипалася. Оригінал карти ми передаємо Історичному музею. Ще є із цієї карти три копії, одна з них у БФ «Україна-Русь», ще дві – у М. Гавриліва та Л. Головінського»,- повідомив Ростислав Новоженець.

По карті можна побачити, як проходили кордони 1918 року. На ній кордони української держави на жовтень 1918 р. – це території, окрім Галичини, Буковини і Закарпаття, а також півдня Одеської області, Луганської області і сходу Донецької, натомість до української держави входило Придністров’я, величезні обшири сучасної Білорусі, що простягалися вглиб до 80, а подекуди і 120 км – це Берестейщина, Гомельщина, відомі міста Пінськ, Турів, Мозер, Гомель, від сьогоднішньої Російської Федерації до складу України 1918 р. входила Стародубщина, яка займала територію сучасної Чернігівської області та 120 км РФ. Також входила східна Слобожанщина, тепер це територія Курської та Воронежської областей — цей клин простягався на 250 км. Без сумніву, до складу України входив Крим», — зазначив Ростислав Новоженець.

Як розповів Михайло Гаврилів, цю карту він придбав в Івано-Франківську на «барахолці» 1984 чи 1985 року разом з журналами по радіотехніці за кілька рублів.

«Карта була складена по формату журналу, вона дуже знищена. Я її завіз у с.Підгороддя на Рогатинщині (там я народився) залишив на шафі серед інших документів. Я бачив, що це старовинна карта, але ну що я розумів у ній. Так вона й там було. А три роки тому, коли в селі ми робили ремонт, я її віднайшов випадково. Згадав про карту. Я її не хотів нікому віддавати, тільки в цінні руки. Уже три роки вона була у мене тут, у Львові. Коли я був на презентації книги Новоженця і побачив карти цього фонду, то звернувся до Івана Дикого і сказав, що в мене є така карта», — розповів Михайло Гаврилів.

Він також зазначив, що дуже задоволений, що карта буде у Львівському історичному музеї, він не хотів її продавати, щоб «карта була для всіх українців».

Як розповів історик ZAXID.NET Іван Сварник, про цю карту не було відомо, але це дуже важливий сенсаційний документ «Це відкриття в українській картографії, тому що досі була відома карта Івана Величка 1896 року. Це була карта українських земель. Однак ця карта цінна тим, що на ній вперше написано, що це карта України, тобто України як держави. Тут вперше нанесено державні кордони України», — зазначив він.

Винники Plus  за матеріалами: zaxid.net

 Львівські новини
 Оголошення:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *