Сезон ураганів 2015 року виявився аномальним: метеорологи підводять підсумки

Примхи природи
admin

Сезон ураганів-2015 в Атлантичному океані, східній і центральній частинах Тихого океану, згідно з метеорологічним календарем, завершився 30 листопада. Як зазначають у NASA, цей сезон був ознаменований великою кількістю бур і новими метеорологічними рекордами.

Ситуація в Атлантичному океані була дещо спокійніше звичайного — третій рік поспіль середня активність штормів була нижче середнього. Між тим, урагани і циклони в 2015 році охопили регіони, які зазвичай залишаються в стороні від штормових центрів — центральну частину Тихого океану і Аравійське море (північний захід Індійського океану). У свою чергу Тихий океан, від Азії до Америки, в цей період був у владі штормів, спровокованих Ель-Ніньо.
сезон ураганів 2015 року виявився аномальним: метеорологи підводять підсумки

Всі циклони 2015 року.

У 2015 році в північній півкулі виникло 30 сильних ураганів, тайфунів і циклонів. Це новий рекорд (попередній — 23 потенційно руйнівних кліматичних явищ — був встановлений в 2004 році). Згідно з даними НАСА, 25 з цих штормів досягли категорії 4 або 5, що також є новим рекордом (попередній становив всього 18).

У НАСА на підставі інформації, отриманої від Національної метеорологічної служби і Громадського центру попередження про тайфунах склали карти руху та інтенсивності всіх тропічних циклонов2015 року. Перша карта (вгорі) дає глобальний огляд тайфунів, дві інші — у східній і західній частинах Тихого океану.
сезон ураганів 2015 року виявився аномальним: метеорологи підводять підсумки

Схід Тихого океану. © NASA
сезон ураганів 2015 року виявився аномальним: метеорологи підводять підсумки

Захід Тихого океану. © NASA

На початку травня в Атлантичному океані сформувався тропічний шторм «Ана», недалеко від південно-східного узбережжя США, практично за місяць до 1 червня — офіційного старту сезону ураганів. Тим не менш, наступні місяці були відносно спокійними. Було зареєстровано в загальній складності 11 штормів і 4 урагану, жодного серйозного шторму (категорії 3 і вище) в цей період не сталося. Таким чином, другий рік поспіль цей показник залишається нижче середнього значення за період з 1981 по 2010 рік.

Тим не менш, вже у вересні був встановлений ще один рекорд — шторм «Фред», що обрушився на острови Кабо-Верде, став самим східним ураганом за всю історію метеоспостережень в регіоні. Крім того, в листопаді ураган «Кейт» пройшовся по Багамам, ставши одним з найбільш останніх за сезон штормів в історії острівної держави. У НАСА також відзначають, що води Тихого океану у східній його частині значно сильніше нагрілися в 2015 році з-за потужного Ель-Ніньо.Згідно з даними Національного управління по дослідженню океанів і атмосфери (NOAA), в даному регіоні за цей сезон відбулося 18 штормів і 13 ураганів (9 з них віднесли до розряду активних). За даними управління, це максимальна кількість з 1971 року.
сезон ураганів 2015 року виявився аномальним: метеорологи підводять підсумки

Ураган «Patricia», 23 жовтня 2015 р. © NASA

Так, підживлений теплими повітряними масами і морськими потоками високої температури, ураган «Патрісія» дуже швидко переріс у потужний ураган в Західній півкулі за всю історію метеоспостережень. Пориви вітру в розпал стихії досягали 320 кілометрів на годину, а тиску повітря становила 879 мілібар.

В центральній частині Тихого океану в цьому сезоні також було надзвичайно неспокійно: у регіоні вище екватора від 140 до 180 градусів західної довготи — в північно-центральній частині Тихого океану — було зафіксовано 14 штормів і 8 ураганів (попередній рекорд, встановлений 1982 році, становив 4 урагану). П’ять штормів в цьому році досягли категорії 3 або вище, в той час як попередній рекорд становив три шторму. Більше того, в серпні вперше на пам’яті метеорологів відразу три великих урагану пройшлися на схід від міжнародної демаркаційної лінії добового часу.

Що стосується західної частини Тихого океану, то для даного регіону, що примикає до Азії та островів Океанії, нинішній сезон був відзначений не стільки рекордним загальною кількістю штормів, скільки їх інтенсивністю. Так, відразу 15 тайфунів в 2015 році досягли категорії 3 або вище, побивши рекорди, встановлені в 1958 і 1965 році. Як пояснюють фахівці, це також пов’язано з впливом Ель-Ніньо: в західній частині Тихого океану деяке зниження температури води і вітру відсувають центр освіти штормів далі на схід, що дає додатковий час шторму набратися сил.

Ще однією аномалією цього року стали два циклону, що розкинулися на водами Аравійського моря ближче до кінця сезону. Зазвичай даний регіон характеризується сухої і вітряної погоди, що не дає штормів досягти суші. Тим не менш, в листопаді практично протягом тижня Ємен і прилеглий острів Сокотра були у владі потужного тропічного шторму і урагану.

Related Post