Ще ненароджені діти мають хорошу пам’ять. Науковці довели, що немовлята запам’ятовують поєднання звуків ще знаходячись у лоні матері. Після народження вони згадують знайомі «слова» і реагують на них.
Результати дослідження, що було проведене фінськими ученими з університету Хельсінкі, опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Фахівці давно припускали, що немовлята ще до появи на світ уміють розрізняти звуки і зберігають спогади про свій «досвід» до народження. Наприклад, наприкінці 1980-х дослідники з’ясували, що новонароджені діти реагують на мелодії в серіалі, який під час вагітності любили дивитися їх матері.
Інші вчені виявили, що новонароджені здатні відрізняти іноземну мову від рідної, на якій впродовж вагітності спілкувалися їхні батьки. Наприклад, немовлята у шведських родинах відрізняли звуки рідної мови і реагували на англійські звуки як на незнайомі.
Проте всі дослідження будувалися лише на непрямих поведінкових ознаках. Це давало скептикам привід сумніватися в їх результатах: за поведінкою новонародженого складно зрозуміти, чи дійсно він реагує на ті чи інші звуки.
Тому фінські вчені вирішили піти іншим шляхом – вони записували електроенцефалограму (ЕЕГ) мозку всіх немовлят, які брали участь в дослідженні, що дало можливість безпосередньо заглянути у внутрішній світ новонароджених.
Під час експерименту вагітні жінки багато разів поруч з животом відтворювали запис так званого псевдослова – безглуздий набір звуків (наприклад, «татата»), що поєднується з певною мелодією. Немовлята починали «запам’ятовувати» псевдослово з 29 тижня вагітності, так що до моменту народження багато з них чули його близько 25 тисяч разів.
Потім псевдослово програвалося дітям, які вже народилися, – тим, хто чув його в лоні, а також звичайним немовлятам. Аналіз ЕЕГ показав, що у відповідь на псевдослово у знайомих з ним немовлят у мозку виникали хвилі, що зазвичай з’являються при упізнаванні якогось стимулу. Немовлята, які не чули псевдослова, у відповідь на його програвання залишалися байдужими.
Один з авторів відкриття, Ейно Партанен, допускає можливість використання у майбутньому подібної методики для профілактики дислексії. На його думку, не виключена ймовірність того, що відтворення записів зі словами допоможе мозку дитини запам’ятати необхідні для освоєння мови комбінації звуків, однак поки що це не більше, ніж гіпотеза.
Зазначимо, раніше японські учені з’ясували, що діти посміхаються в лоні матері. Крім того, виявилось, що акцент батьків немовлята починають засвоювати в материнському лоні. Французькі немовлята кричать з інтонацією, що піднімається, – відтворюючою інтонацію, з якою говорять французи, – тоді як немовлята з німецькомовних сімей кричать з інтонацією, що опускається.
Джерело:
- Якого кольору Ваша дитина?
- Американка народила трьох дітей 08.08.08, 09.09.09 та 10.10.10
- В ізраїльтянки, яка померла два роки тому, народився син
- Випадкова перехожа впіймала дворічну китаянку, яка випала з 10-го (ВІДЕО)
- Вперше в історії медицини проведено операцію на серці ще ненародженої дитини
- Дитина має спати разом з мамою до 4 років, — педіатр
- Ізраїльтянка народила рідну сестру, зачату 18 років тому
- Вусатий нянь: кіт, погладжуючи лапою, присипляє немовля (ВІДЕО)
- Якщо в будинку є собака, немовлята менше хворіють, — вчені
- Маленька індійка має голову більшу за усе тіло