Топоніміка Винник та околиць (част.II)

Publ
admin

Продовжуємо на нашому сайті публікації доцента ЛНУ ім. І.Франка Андрія Байцара по топоніміці Винник та околиць.

Медова печера

На стінах печери можна знайти натічні форми і маленькі кристали жовтого кольору, що нагадує колір меду. Очевидно, звідси й назва — Медова печера. Раніше вона називалася Маєрівка, що дістала свою назву від імені німецького колоніста Маєра, який облаштувався на цій місцині. Інша назва Медової Печери, або Медунки, походить від того, що у печерах є вапняк, який кольором своїм нагадує мед (кристалічний вапняк).

Великий ліс

Узгір’я, що знаходиться вздовж правого берега р.Маруньки. Назва очевидно походить від великого і колись дуже густого, важкопрохідного масиву лісу. Великий ліс сьогодні є частиною Винниківського лісопарку (або Майорівського лісопарку) — лісового масиву на території, підпорядкованій Львівській міській раді. Площа лісопарку 2799 га. Простягається від Майорівки до меж міста Винників. У ландшафтному плані Винниківський лісопарк розташований на пагорбах Давидівського кряжу, і межує на півночі з Малим Поліссям, а на півдні — з Львівським Опіллям. Основу лісу становлять насадження сосни і бука. На основі лісопарку в 1984 р. було створено лісовий заказник «Винниківський», загальною площею 848 га. Охороняються цінні дубові насадження з мальовничими ландшафтами. Місце знаходження: Пустомитівський р-н, Львівський ДЛГ, Винниківське л-во.

Діброва (Піддіброва)

Лісовий масив у східній частині Винник, що колись переважно був покритий дубовими лісами. І сьогодні у лісі росте декілька 200-т літніх дубів.

Лазки

Територія колишніх сіножать, між лісом Дібровою і с.Чишки. М.Влох так пояснює цю назву: «Ця назва (в Галичі й Березові називають «Лази») походить від слова лазити та означає дію при корчуванні лісу або випасі худоби».

Підлужжя

Поля  між лісом Дібровою і Лазками (район сучасної вулиці Стрілецької). Ще на початку 1970-х років на цих полях вирощували зернові культури.

Голда

Назва схилу гори під тютюновою фабрикою. М.Влох так описує походження цієї назви: «Дехто твердить, що ця назва походить від «гольде» (свалка). Можливо там скидали фабричні відпадки, а також можливо, що колись там піддані селяни складали своєму панові «голд» (чолом, чолобитню). Це тим більше правдоподібне, що таку саму назву зустрічаємо в недалекому селі Черепин, де ніколи не було фабрики, проте був пан – власник села, що йому селяни, мабуть, складали «голд».

Торговиця

Урочище у районі верхньої частини сучасної вул.Шевченка (територія біля Винниківської школи мистецтв), між горами Лисівка та Жупан. Постійні мешканці оселилися тут у IX-X ст. У XVI ст. на цьому місці виникла площа, яка носила назву Торговиця. На ній відбувалися віча, карали злочинців, у певні дні тижня проходили великі ярмарки, куди з’їзджалися селяни з довколишніх сіл. Дана площа проіснувала до поч. XX ст. Місце між костелом і ставком, винниківчани ще й досі називають «базарчиком». Урочище «Торговиця» — історичний центр міста (IX — XX ст.).

Кут (На Куті)

Територія між сучасними вулицями Львівською і Руською, формою нагадує гострий геометричний кут. У свій час там знаходилося багато джерел, вода з яких заливала нижню частину міста, поки австрійська влада не побудувала водопроводи для потреб фабрики.

Розлавка

Історична назва частини Винник (теперішнішній кут вул. Стрілецької та вул. Кривої, з навколишньою територією).

На австрійських мапах кінця XVIII ст. зображені вже подинокі будиночки на Розлавці.  М. Влох в історико-мемуарному збірнику «Винники, Звенигород, Унів та довкільні села» (Чикаго, 1970 р.) виводить назву «Розлавка» від слів розвал, або провал. Бо такий вигляд має там стрімкий, зволожений і зсувний схил.

Великою топонімічною неточністю є сьогоднішня назва однієї із вулиць Винник (бічна вул. Соборності) – Розливка (замість букви «а» буква «и»). Виходячи з сучасної назви – колись там щось розливали, або розливають тепер. Таку «розумну» назву було дано на початку 1990-х років.

Оболонь

Оболонь  — від давньоукраїнського слова «оболонь» («болонь», «болоньє») — низьке узбережжя ріки, прирічні луки, які заливаються весняним паводком. Територія між сучасними вулицями Сагайдачного і Незалежності. Новобудови в цьому районі розпочалися на початку 1980-х років.

Загороддя

Південно-східна частина Винник. Назва ймовірно пішла від території, яка знаходилася за городами. Адже ця територія була заселена пізніше.

У радянський період з’являються нові назви місцевостей: «Камчатка» ( територія між СШ № 47 і Кільцевою дорогою, «Сахалін» (район сучасної вулиці Івасюка), «Негри» ( район вул. Кільцевої). Проте, вони не прижилися, за виключенням «Негрів».

 І частина  ІІ частина ІІІ частина

Далі буде

Андрій Байцар

Related Post