До 370-ї річниці в Підгорецькому замку відкриється фотовиставка

18 травня у Підгорецькому замку відбудеться презентація виставки поліграфічних копій, архівних фотографій та інших матеріалів із замкової колекції «Підгорецький замок – феномен світової культури». В цей день в замку відбудуться бої лицарів.

До 370-ї річниці в Підгорецькому замку відкриється фотовиставка«Цей рік є роком ювілеїв: цього року минає 370 років, відколи побудовано Підгорецький замок та 370 років від дня народження Юрія Кульчицького, 250 років тому у Підгірцях відкрито перший у Східній Європі музей, 120 років тому побудовано палац Потоцьких у Львові», — повідомила голова наглядової ради фонду «Підгорецький замок» Оксана Козинкевич.

«Замок у Підгірцях є поєднанням концепції оборонної споруди того часу з провідними архітектурними ідеями епохи Відродження, і насправді є унікальною пам’яткою у світовому масштабі», — розповів завідуючий відділом дослідженнь пам’яток Західного регіону Інституту пам’яткоохоронних досліджень Микола Гайда.

Замок був збудований у 1635-1640 рр. Першими власниками замку була родина Конєцпольських. У 1760 році Вацлав Жевуський відкрив двері замку для всіх бажаючих, створивши таким чином перший у Східній Європі музей. Там можна було оглянути меблі, карети, зброю, порцеляну, живопис – все, що ми бачимо у музеях сьогодні. Інвентаризація музейних експонатів показувала 900 пунктів.

Зараз пам’ятка перебуває на реставрації. Метою виставки є промоція замку як туристичної перлини західного регіону, а також збір історичних матеріалів, які дозволять виробити концепцію відновлення пам’ятки. На експозиції, зокрема, будуть представлені унікальні фотографії, на яких зафіксовано вхід німецьких офіцерів Вермахту у замок, вхід радянських солдатів, а також світлини з інтер’єрами палацу, колишнім виглядом замкового парку.

За словами Оксани Козиневич, зараз ведуться роботи щодо повернення вивезених із замку пам’яток: «Після Другої світової війни із замку вивезено багато експонатів. Замок свого часу зайняли австрійці – вони зайшли і вийшли, нічого не взявши. Під час другої світовій до замку увійшли німці – теж нічого. Натомість російська армія розграбували замок. Частину експонатів останній власник замку – князь Сангушко – встиг вивезти до Сан-Пауло (Бразилія)».

Фонд працює над поверненням до замку експонатів з Росії: «Ми ведемо переговори з губернатором Санкт-Петербурга Валентиною Матвієнко. Цар Петро Перший відкрив для себе Європу саме із Підгірців. Побувавши тут, він створює Петергоф. Тоді ж він привіз із Підгірців дві скульптури – короля Яна ІІІ Собєського та його дружини Марисєньки, які відкрили колекцію скульптур Літнього Саду. Матвієнко обіцяла, що зробить все можливе, аби ми отримали копії скульптур, вивезених з Підгірців до Санкт-Петербурга», — повідомила Оксана Козинкевич. ВОна також доодала, що Історичний музей Львова передав кілька полотен Шимона Чеховича, які колись належали до збірки Підгорецького замку.

Виставка фотографій триватиме з 18 травня до грудня 2010 року. За цей час експозицію буде представлено також у Національному заповіднику «Софія Київська», після цього – в Українському інституті в Америці (Ньо-Йорк, США) і завершиться проект в Палацовому комплексі в м. Ланьцут (Польща).
Винники Plus

Джерело:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *