Землетрус в Єллоустоуні в 1959 році: як утворилося озеро Куейк

Примхи природи
Главный редактор Vinnikiplus

землетрус в йеллоустоуні в 1959 році: як утворилося озеро куейк

Трохи північніше західних кордонів Єллоустонському парку простягається мальовниче озеро Куейк, з появою якого зв’язане одна з найтрагічніших подій в сучасній історії супервулкана. У 1959 році по штату Монтана вдарило землетрус магнітудою 7.3–7.5, стало найбільш сильним і смертоносним за весь період сейсмічних спостережень у регіоні.

Підземний поштовх призвів до утворення гігантського зсуву, який впав в річку Медісон і сформував велике озеро розмірами 9,7 на 0,5 км. В пам’ять про катастрофу водойма отримав назву Куейк, або Ерткуейк (Earthquake Lake), що в перекладі з англійської означає «землетрус».

землетрус в йеллоустоуні в 1959 році: як утворилося озеро куейк

Сейсмічна подія сталася 17 серпня 1959 року в 09:37 за місцевим часом і тривало протягом 30-40 секунд. Хоча Геологічна служба США зафіксувала магнітуду між 7.3 і 7.5, деякі сейсмометри оцінили силу поштовху 7.8 за шкалою Ріхтера. Під час землетрусу навколишній ландшафт опустився приблизно на 6 метрів, а ударні хвилі викликали численні коливання озера Хебген, що тривали протягом 12 годин.

Найжахливішим наслідком катастрофи став великий зсув ґрунту об’ємом 38 мільйонів кубічних метрів, що скотився з південного схилу гори Шип. Величезна маса бруду, каменів і іншого сміття загальною вагою 80 мільйонів тонн зірвалася у вершини і зі швидкістю 160 км/год кинулася до долини річки Медісон. В цей час біля берегів озера Хебген і уздовж річкового русла стояли кемпінги, в яких ночували туристи. Селевий потік обрушився на будинки і намети і знищив 28 чоловік, а потім заблокував річковий потік і протягом наступного місяця сформував водойма під назвою Куейк.

землетрус в йеллоустоуні в 1959 році: як утворилося озеро куейк

В результаті землетрусу на території Єллоустоун з’явилися нові гейзери і тріщини. Підземний поштовх пошкодив готель Old Faithful Inn, змусивши постояльців терміново евакуюватися, а також заблокував дорогу між гейзером Старий Служака і Мамонтовими гарячими джерелами. У місті Вест-Єллоустоун було зруйновано будівлю суду і залізнична станція, в Університеті штату Монтана зазнали шкоди окремі корпуси, а між Єллоустоунским парком та містом Bozeman була пошкоджена телефонний зв’язок. Загальний збиток від сейсмічної події склав 11 мільйонів доларів США.

При сходження зсуву гребля Хебген, розташована вище за течією річки Медісон, покрилася великими тріщинами. Щоб запобігти ще один селевий потік, що формується під час появи озера, була проведена масштабна мобілізація Інженерних військ – найбільша в історії західної частини Сполучених Штатів. У терміновому порядку побудований сток дозволив усунути тріщини і зупинити чергову катастрофу.

землетрус в йеллоустоуні в 1959 році: як утворилося озеро куейк

Після землетрусу протягом декількох місяців західну частину Єллоустонському парку стрясали підземні поштовхи магнітудою до 6.5. З часом озеро Куйек обросло пишною рослинністю і органічно вписався в ландшафт штату Монтана. Сьогодні його максимальна глибина становить 58 метрів. Неподалік знаходиться центр відвідувачів, який запрошує туристів помилуватися водоймою і ознайомитися з подіями одного з найбільших землетрусів Північної Америки.

Related Post