Як Ель-Ніньо впливає на нашу планету?

Примхи природи
Главный редактор Vinnikiplus

Від впливу Ель-Ніньо, який в даний час розгортається в східній екваторіальній частині Тихого океану, не залишиться осторонь ні одна країна світу, заявляють в НАСА. Таких масштабів цей погодний феномен не досягав з 1997-98 років.У зв’язку з цим в агентстві вирішили провести детальні супутникові спостереження за явищем, щоб дослідити його вплив на розподіл опадів, рівень тропосферного озону та збільшення числа пожеж в різних частинах світу.
як ель ніньо впливає на нашу планету?

Як пояснюють вчені, Ель-Ніньо є природним явищем, яке повторюється з періодичністю в декілька років. Це явище виникає, коли температура морської поверхні в екваторіальній частині Тихого океану нагрівається і починає впливати на повітряні маси та їх маршрути переміщення на планеті.

Результати нового дослідження Ель-Ніньо були представлені у вівторок, 15 грудня, на засіданні Американського геофізичного союзу, який проходив у Сан-Франциско.

Вчені з’ясували, що атмосферні річки, які є одним з головних джерел опадів, як правило, активізуються під час Ель-Ніньо. У зв’язку з цим, нинішній потужний Ель-Ніньо, найімовірніше, принесе велику кількість опадів в Каліфорнії, яка останнім часом серйозно страждала від тривалої посухи.
як ель ніньо впливає на нашу планету?

Ель-Ніньо може вплинути на посуху в Каліфорнії.

Дуейн Уализер, керівник дослідницьких робіт в Управлінні технічних і прикладних наук і наук про Землю при Лабораторії реактивного руху НАСА в Пасадені (штат Каліфорнія, США), зазначає, що кількість атмосферних річок, які досягнуть Каліфорнії, не зміниться в найближчі роки. Тим не менше, ці, в середньому, 10 річок в рік будуть набагато сильніше, і до того ж більш теплими і вологими. Опадів у вигляді снігу, за словами експерта, буде менше, а от повені можуть почастішати.

В рамках даного дослідження також було встановлено, що у період нинішнього Ель-Ніньо рівень тропосферного озону, що забруднює атмосферу парникового газу, відчутно знизився в середніх широтах планети, у тому числі на території США. Як пояснюють в НАСА, це також пов’язано з викликаним Ель-Ніньо зміною вітрів.

Тропосферний озон розміщується в найнижчих шарах атмосфери, найближче до поверхні землі. Він включає в себе озон, що виробляється планетою природним шляхом, а також утворюється в процесі життєдіяльності людини. Озон в тропосфері надає парниковий ефект і становить небезпеку для здоров’я людей. Саме тому, зазначають автори дослідження, розуміння впливу Ель-Ніньо на концентрацію озону важливо для розуміння реакції атмосфери на природну мінливість і встановлення відмінностей між природними процесами та змінами, спровокованими людиною.Так, група дослідників під керівництвом Марка Олсен з державного університету Моргана в Балтіморі встановила, що Ель-Ніньо викликає сильне зміна концентрації озону в тропіках і менше, але, як і раніше, значне — в середніх широтах. У центральних регіонах США в період Ель-Ніньо концентрації озону змінюються на 20-25 %.
як ель ніньо впливає на нашу планету?
Лісові пожежі також можуть регулюватися» Ель-Ніньо.

Ще одним природним явищем, яке, як виявилося, значно залежить від Ель-Ніньо, є лісові пожежі. Джим Рандерсон з Університету Каліфорнії в Ірвіні разом зі своєю командою проаналізував супутникові дані про лісових пожежах і встановив, що під час Ель-Ніньо кількість і масштаб пожеж зростає в тропічних лісах Азії і Південної Америки.

«Зміна атмосферної динаміки зміщує опади. Таким чином, з-за Ель-Ніньо менше дощів випадає у багатьох тропічних регіонах, що робить лісу більш уразливими до пожеж, спровокованих людиною», — пояснює Джим Рандерсон.

Пожежі в тропічних лісах також призводять до накопичення двоокису вуглецю в атмосфері і зниження якості повітря. В якості прикладу можна навести Індонезію з її багатими вуглецем торфовищами, які легко спалахують і важко гасяться у період брак дощів. Саме така ситуація тут складалася цієї осені. Згідно з підрахунками вчених, у 2016 році-Ель-Ніньо підвищується ймовірність виникнення лісових пожеж в Південно-Східній Азії, Центральній Америці і в південних районах Амазонки через зниження кількості опадів під час вологих сезонів.

Related Post