Вчені США: Каліфорнія може бути розірвана на дві частини розломом Сан-Андреас

Після двох тижнів інтенсивних переговорів представники 190 країн-учасниць Кліматичного саміту в Парижі погодили текст підсумкового документа щодо викидів парникових газів. Заключна сесія конференції завершилася на 16 годин пізніше запланованого часу. При цьому президент США Барак Обама зателефонував голові КНР Сі Цзіньпіню, щоб прискорити досягнення угоди. Текст буде переведений на шість офіційних мов ООН.Викид парникових газів є однією з головних причин глобальної зміни клімату, що призводить до масштабних повеней, землетрусів, цунамі, ураганів та інших природних катаклізмів.

У Каліфорнії зміна клімату призвело до виникнення гігантського розлому між Тихоокеанською і Північноамериканської плитами довжиною більше тисячі кілометрів. Сотні тисяч американців живуть немов на пороховій бочці — катастрофа може статися в будь-який момент.

Джон Масл в’їжджає в новий будинок. Площу в два рази більше старого, ціна трохи вище. Джон і Трейсі довго не могли повірити своєму щастю, їм навіть не довелося брати іпотеку. А потім вони дізналися, що в ста метрах від нового сімейного гнізда проходить лінія розлому Сан-Андреас.

Сьогодні цей клаптик землі в ущелині виглядає райським куточком. Тут є кінська ферма, невелика аптека і близько десятка житлових будинків. Розлом проходить по дну рівчака і в будь-який момент може перетворити це місце в пекло. Сім’я знала про це, за місцевими законами ріелтор зобов’язаний попередити покупця про ризик землетрусу.

Джон Масл впевнений, що не можна передбачити все. «Якщо жити в страху, то ніякого задоволення від життя не отримаєш», — сказав він. Масл розповів, що у них з дружиною в машині є все необхідне: «У нас завжди аптечка напоготові, запасний одяг і взуття». Сусіди Джона і Трейсі живуть тут вже 20 років. І нічого особливого в страшному сусідстві не бачать.

Сан-Андреас — це лінія стику двох тектонічних плит: Тихоокеанської і Північноамериканської. Розлом ділить Каліфорнію на дві частини. Та, що ближче до океану, де Лос-Анджелес і Сан-Франциско, рухається на північ.Материкова — прагне на південь. Ще кілька десятків невеликих розломів знаходяться під Лос-Анджелесом. Саме в них і накопичується напруга, яке виходить під час землетрусу.

Тектонічна плита, на якій знаходиться Лос-Анджелес, постійно рухається зі швидкістю 49 міліметрів в рік. З такою ж швидкістю у людей ростуть нігті. Будівля мерії, побудована в 1928 році, вже змістилося на п’ять з половиною метрів. А сам Лос-Анджелес через два з половиною мільйони років, якщо нічого не трапиться, буде знаходиться десь в районі Аляски.

Інститут геології в Пасадені відстежує сейсмічну активність в регіоні. Тут розробили модель того, як будуть відбуватися руйнування у випадку сильних поштовхів на Сан-форму андреаса. За словами доктора Кейт Шарер, експерта Геологічної служби Каліфорнії, в разі землетрусу постраждає інфраструктура, комунікації, вода, електрика — все основні компоненти людського життя.

Доктор Кейт Шарер працює, зокрема, над системою раннього сповіщення. Раннє — це дві хвилини. Цього достатньо щоб зупинити потяги, що злітають літаки і машини. Все інше — справа техніки, будівельної техніки. «Якщо будівлі та інфраструктура не побудовано правильно, з урахуванням геології, немає ніякого сенсу знати, що в наступний вівторок в три години дня буде трясти. Потрібно, щоб будівлі витримали», — пояснила вона.

Дослідження показують, що великий землетрус у районі розлому Сан-Андреас відбувається кожні 100-120 років. З моменту останнього пройшло 158 років. Джон Масл — оптиміст. Він сподівається, що коли-небудь замість пагорба навпроти його нового будинку буде океан. Тоді його інвестиція в будинок на розломі буде дійсно вдалою, але до цього йому ще потрібно дожити.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *