Вчені: гейзери допоможуть передбачити виверження Єллоустоун

Примхи природи
Главный редактор Vinnikiplus

вчені: гейзери допоможуть передбачити виверження йеллоустоун

Група вчених з Університету Калгарі в Альберті (Канада) провела дослідження гейзерів у Єллоустонському національному парку і прийшла до висновку, що вони можуть стати визначальним фактором у пророкуванні вивержень. В своїй доповіді, опублікованій 7 березня в науковому журналі Geology, дослідники стверджують, що безпосередньо перед активною діяльністю вулканів в гарячих джерелах спостерігаються більш високі концентрації двоокису вуглецю (СО2).

На Землі існує не більше 1000 гейзерів, причому більшість з них знаходиться на території Єллоустоун. Багато, як наприклад Старий Служака, досить передбачувані і вивергаються в певний час. За словами Бетані Ледд, наукового співробітника Університету Калгарі, вчені і раніше припускали, що гейзери можуть допомогти в пророкуванні катастроф, але досі ця теорія не була доведена науковим шляхом.

Під час своєї роботи Ледд і її команда вивчили гейзер Споутер, розташований в південно-західній частині Єллоустонському парку. Протягом 3 днів вони проводили аналіз 120 зразків води, взятої з джерела в різний час доби.У результаті з’ясувалося, що безпосередньо перед викидом води в гейзерах спостерігається підвищена концентрація СО2, а під час гейзерного виверження вона різко знижується. На думку вчених, аналогічні процеси відбуваються і перед фреатическими (паровими) виверженнями вулканів.

вчені: гейзери допоможуть передбачити виверження йеллоустоун

Гейзер Споутер

У вересні 2014 року в Японії на вулкані Онтаке стався вибух, жертвами якого стали 57 людей. Раніше в тому ж році група японських вчених виявила, що протягом останніх 10 років вулканічні гази, у тому числі двоокис вуглецю, у великій кількості присутні в гідротермальної системи гори.

За словами Бетані Ледд, нові дані дозволять вченим краще зрозуміти фреатические виверження вулканів, при яких неглибокий резервуар з гарячою водою несподівано вибухає і викидає в атмосферу пар, каміння і сміття. Для подібних подій в Єллоустоуні досить серії невеликих підземних поштовхів, які допоможуть газів піднятися ближче до поверхні. Шляхом вимірювання хімічного складу води в гейзерах, особливо після серії землетрусів, вчені зможуть передбачити гідротермальних небезпека супервулкана.

Related Post