25 грудня – Різдво Христове за Григоріанським та Новоюліанським календарем

Publ
Главный редактор Vinnikiplus

Різдво Христове — велике християнське свято, день народження Ісуса Христа, Спасителя світу. Різдво — одне з найголовніших свят у році, проте Церкви святкують цю знаменну подію в різні дні. Чому склалася така ситуація?

582 р. Папа Григорiй VIII зменшив рiк на десять днiв, запропонувавши Заходу власну версiю календаря. Жодних догматичних чи навiть канонiчних правил щодо того, яким повинен бути iдеальний церковний календар, немає.

Головним iдеологом  переходу Православної Церкви на новий, григорiанський календар на початку XX ст. став Вселенський Патрiарх Мелетiй IV (Метаксакiс). А в квiтнi 1923 р. грецький Синод схвалив вiднiмання вiд календаря 13 днiв.

Отже, в ніч з 24 на 25 грудня Різдво святкує Римо-Католицька Церква, більшість протестантських Церков, а також частина православних — включаючи Константинопольську (крім Афону), Антиохійську, Олександрійську, Кіпрську, Болгарську, Румунську, Польську, Албанську, Грецьку.

Різдво в ніч з 6 на 7 січня зустрінуть чотири канонічні православні Церкви – Єрусалимська, Російська (у тому числі і Київська Митрополія), Сербська і Грузинська, афонські монастирі, усі Українські православні церкви, а також Українська греко-католицька церква та інші католики східного обряду і деякі протестанти, що дотримуються Юліанського календаря.

Вірменська апостольська церква святкує Різдво 6 січня, в один день із Хрещенням Господнім.

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка

Related Post