Найбільші траппові провінції Землі та причини базальтових повеней

Примхи природи
Главный редактор Vinnikiplus

найбільші трапповые провінції землі та причини базальтових повеней

У минулому траппові провінції були джерелом наймасштабніших вулканічних вивержень на нашій планеті.Извергаемая ними лава викликала великі базальтові повені, які охоплювали до сотень тисяч квадратних кілометрів поверхні. Багато мільйонів років тому траппи чинили великий вплив на клімат Землі і приводили до масових вимираниям живих істот. Відрізняючись тривалим періодом виверження, протягом тисяч років вони забруднювали повітря вулканічним попелом і газами, знищували рослинність, створювали широкі плато і гірські хребти.

Причини траппового магматизму

Причина вулканізму в траппових провінціях досі є предметом наукових суперечок. Найбільше визнання отримала теорія про мантійних потоків (плюмів), які піднімаються з надр Землі і призводять до масштабних базальтовим повеней. Свій початок плюми беруть в прикордонному шарі між земним ядром і мантією, а по досягненні поверхні планети частково розплавляються в магму і пропалюють земну кору.

Безпосередньо над плюмом утворюється гаряча точка, в районі якої спостерігається період тривалого вулканізму. Деякі мантийні потоки можуть існувати до 1 млрд. років, викликаючи безперервні або периодичні виверження в місці свого розташування. Оскільки тектонічні плити знаходяться в постійному русі, з плином часу вулканічна діяльність зміщується щодо нерухомого мантійної потоку. Приміром, Єллоустонська гаряча точка утворилася близько 70 млн.років тому на канадській території Юкон, в районі нинішньої вулканічної групи Кармакс, а в наші дні знаходиться під Єллоустоунским національним парком – приблизно в 3000 км від свого первісного розташування.


найбільші трапповые провінції землі та причини базальтових повеней
Рух Єллоустонській гарячої точки за останні 16 мільйонів років

Формування і ефекти траппового магматизму залежать від цілого ряду факторів, таких як конфігурація континентів, географічна широта, швидкість виливу лави, тривалість виверження, клімат. Базальтова магма, извергаемая в районі плюмів, відрізняється низькою в’язкістю, тому при виході на поверхню не утворює вулкани, а розтікається на великі відстані. Звідси й назва «базальтові повені». За однією з версій, величезні обсяги вилитої лави пов’язані з її поступовим накопиченням під землею протягом тривалого періоду часу.

Як правило, в траппах немає чітко вираженого кратера. Магма виливається з численних тріщин в землі, що виникають в результаті підняття плюму. Поступово вона заповнює всі природні западини – річкові долини, яри, каньйони, після чого продовжує текти по абсолютно плоскій рівнині. Після охолодження і кристалізації лави на поверхні Землі утворюється характерний рельєф з численними виступами.


найбільші трапповые провінції землі та причини базальтових повеней

Найбільш великі і відомі траппові провінції

На сьогоднішній день у світі добре відомі і вивчені понад 15 великих магматичних провінцій. Розглянемо деякі з них.

Сибірські траппи

Виверження магматичної провінції в Сибіру сталося близько 252 мільйонів років тому на величезних територіях площею понад 2 мільйонів кв. км. За різними оцінками, обсяг излитого матеріалу склав від 1 до 4 мільйонів куб. км. Лава залила всю Західну Сибір, яку можна порівняти за розміром з Західною Європою, і, ймовірно, стала причиною масового вимирання, під час якого загинуло 96 % морських тварин і близько 70 % наземних.


найбільші трапповые провінції землі та причини базальтових повеней

Деканські траппи

Деканські траппи розташовані на плоскогір’ї Декан в центрі і на заході Індії. За розмірами вони займають друге місце після Сибірських і охоплюють території площею понад 500 000 кв. км. Магматична провінція извергалась в період від 68 до 60 мільйонів років тому і вилила порядку 512 000 куб. км матеріалів. Джерелом магми була приблизно Реюньонская гаряча точка, що знаходиться зараз під островом Реюньон. Існує теорія, що вилив ініціював великий астероїд, який при падінні створив кратер Чиксулуб на півострові Юкатан.Також є версія, що причиною масштабного виверження став інший астероїд, який впав біля узбережжя Індії і утворив так звану структуру Шива.


найбільші трапповые провінції землі та причини базальтових повеней

Онтонг-Ява

Гігантське плато площею близько 2 мільйонів кв. км (розміром з Аляску) простягається в Тихому океані, на північ від Соломонових островів, і в деяких місцях досягає товщини 30 км. Вилив магми в Онтонг-Ява, що відбулося від 125 до 119 мільйонів років тому, стало одним з найбільших вивержень на нашій планеті. Під час вулканічної діяльності з-під землі було извергнуто близько 100 мільйонів куб. км матеріалу, що закривав 1 % земної поверхні. «Винуватцем» вулканізму була Луисвильская гаряча точка, яка сьогодні знаходиться імовірно поруч з Південно-Тихоокеанським підняттям.
найбільші трапповые провінції землі та причини базальтових повеней

Парана-Етендека

Вважається, що приблизно 132 мільйони років тому Парана-Етендека стала місцем сильного виверження в історії земної кулі. Плато охоплює значні території в Бразилії, а також великі площі на іншому боці Атлантики – в Анголі та Намібії. За оцінками геологів, під час вулканічної діяльності на Парана-Етендека було вилито близько 2,3 мільйона куб. км магми, яка знищила приблизно 1,5 мільйона кв. км земної поверхні. Вважається, що джерелом магми була Тристанская гаряча точка, розташована в наші дні на захід від південного краю Африки.


найбільші трапповые провінції землі та причини базальтових повеней

Базальтова група Коламбія-Рівер

У період від 10 до 15 мільйонів років тому Єллоустонська гаряча точка стала причиною утворення магматичної провінції Коламбія-Рівер, що охоплює 163 700 кв. км територій в сучасних штатах Вашингтон, Орегон, Айдахо, Невада і Каліфорнія. Під час вулканічної діяльності з тріщин в землі було извергнуто 174 300 куб. км лави, яка залишила після себе потоки завтовшки більше 1,8 км. Під вагою вулканічних матеріалів просів грунт поступово, в результаті чого на карті Північної Америки з’явилося плато річки Колумбія.


найбільші трапповые провінції землі та причини базальтових повеней
Коламбія-Рівер

Раджмахальскі траппи

Траппи Раджмахала, що займають площу 4100 кв. км у Східній Індії, вивергалися на початку крейдяного періоду з гарячої точки Кергелен. Найбільший шар магми формує пагорб Раджмахал і має товщину 608 метрів. Товщина інших лавових потоків варіюється від 1 до 70 метрів.


найбільші трапповые провінції землі та причини базальтових повеней
Пагорб Раджмахал

Related Post