Львівщині загрожує бензинова блокада — 29 Липня 2010

Новини
Главный редактор Vinnikiplus

Вже більше як десять днів Сумська область перебуває в бензинової блокаді. В’їжджаючи в регіон, наприклад, по столичній трасі, до самого обласного центру практично неможливо заправити машину. Та й у самій області не працює майже половина АЗС. А на тих заправках, де бензином і соляркою ще торгують — значні черги.

Історія «бензинової» кризи на Сумщині розпочалася 17 липня.

Тоді компанії «Авіас» і «Альфа-нафта» (багато експертів їх називають однією фірмою через спільного власника) закрили свої АЗС. Тобто перестали продавати бензин і дизпаливо за готівку. Що одне й те саме, якщо говорити про простих сумчан, які за безготівку заправитися не можуть.

«Сумська мережа компанії «Альфа-Нафта», яка з кінця 2008 року контролюється групою «Приват», завжди була монополістом у регіоні. У компанії 53 АЗС зі 120 в області, а за обсягами продажів це співвідношення набагато вище на користь цієї мережі», — розповів Сергій Куюн, директор консалтингової компанії А-95.

Самі «приватівці» запевняють, що пішли на такий крок через відсутність печаток документів, які у них забрали податківці під час перевірки. Крім того підвищена увага фіскалів відлякує постачальників: бояться арешту рахунків покупця, тобто, що за постачання ніхто не заплатить.

Правда, джерела в Сумській ОДА стверджують, що головна вимога «страйкарів» — закрити кримінальну справу за ухилення від сплати податків.

Саме у рамках його розслідування зараз податківці і «чистять» бензинових бізнесменів.

В Сумській податковій підтвердили, що їхні фахівці взяли проби палива на 6-ти АЗС «Альфа-Нафти» і опечатали паливні резервуари. Правда, чому закрилися інші заправки — можна тільки здогадуватися.

«Це була планова перевірка. Під час якої наші оперативники встановили факти умисного ухилення від сплати податків. Всі ці 53 АЗС у цьому році заплатили 200 гривень прибутку. Така ж ситуація з ПДВ, який осідає в їхніх кишенях», — розповіла Наталія Шаповал, старша уповноважена штабу податкової міліції ДПА в Сумській області.

«Сьогодні у кримінальній справі проходить 3,7 млн гривень ПДВ. Це те, що ми змогли побачити по контрагентах. І коли стали перевіряти, побачили там ланцюг з посередників, які розкидані по всій Україні. З фіктивними фірмами. І ось по цих фірмах і порушено кримінальну справу за статтею «фіктивне підприємництво».

У місцевій податковій запевняють, що печатки і частину документів вже повернули. Але бензину більше не стало — АЗС, як і раніше не працюють.

Не подіяли і вмовляння обласної адміністрації, яка тепер виношує плани закупівлі власних «пересувних» заправок.

У принципі, створення регіональної бензинової кризи для «приватівців» звична справа. У лютому 2008 року підконтрольна їм мережа АЗС «Укрнафти» на день припинила працювати. Залишивши Дніпропетровськ і Запоріжжя без бензину. Тоді офіційно компанія просила змінити тендерне законодавство. Експерти ж говорили про проблеми із завантаженням нафтою Кременчуцького НПЗ.

Правда, поки жодної заяви з приводу подій на Сумщині не було. Ні від уряду, ні від профільного міністерства.

Можливо, така «короткозорість» київської влади має таки пояснення. За інформацією, останній місяць в Сумській області йшла перевірка нафтогазового комплексу, до якої були залучені фахівці податкової, СБУ та прокуратури. Зокрема, досліджувалися незаконні свердловини і нелегальний відбір палива і нафтопроводів у Охтирському та Роменському районах. Схоже, саме в результаті цієї роботи у поле зору силовиків потрапили і кілька АЗС. Адже такий бізнес на тому ж газовому конденсаті дуже прибуткова справа. І дуже багато охочих їм займатися. Як на місцевому рівні, так і на столичному. І не через бюджет.

«За нашими оцінками, якщо до поглинання «Альфа-Нафти» (мережа заправок ANP-proUA) «Приват» абсолютно домінував на ринку чотирьох областей (Дніпропетровськ, Запоріжжя, Черкаси, Рівне), то після — вже в 11 регіонах — Волинь, Львів, Чернівці, Житомир, Хмельницький, Чернігів, Суми, Херсон. А це вже більше 30% ринку країни. Теоретично, кожен з цих регіонів може пережити сумський сценарій», — говорить Сергій Куюн.

«Можливо, претензії Податкової мають підстави. Але дуже цікаво виглядає, що більш серйозні справи цієї бізнес-групи на ринку поки не цікавлять ні податківців, ні уряд», — сказав Леонід Косянчук, президент асоціації «Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів України».

Винники Plus за матеріалами: galinfo 

Related Post