Забуті імена: Полєк Микола Іванович

Publ
Главный редактор Vinnikiplus

Сайт Винники Plus започатковує рубрику «Забуті імена», що буде висвітлювати життєвий і творчий шлях видатних винниківчан, життя та біографія котрих, за певних обставин, не дуже є відома широкому загалу. Будемо раді публікаціям, які нададуть наші користувачі.

Полєк Микола Іванович (1880 р. — 1960 р., м. Винники) — професор-філолог   львівської гімназії, займався науковою роботою, вивчав побут римлян і греків,  українською мовою видав підручник «З побуту римлян і греків» для гімназій, де  вивчали історію та мову античної Греції. Працюючи у гімназії викладав латинську, німецьку  і українську  мови ( 30-ті роки ХХ ст.). Цікаво і змістовно  розповідав студентам про літературне і наукове життя львівських письменників, філологів, істориків і мистецтвознавців.

М. Полєк  поселився у Винниках на поч. ХХ ст. в урочищі, зване виниківчанами «Кут» (вул. Руська, 37). Проживав у невеличкому будинку (будинок зберігся), доїзджаючи кожного дня до Львова. Побутові умови Миколи Полєка були скромні, але помешкання – акуратне і цікаве. Приймальня професора була заставлена різними картинами з побуту античних греків і римлян. Все це виглядало як музейна галерея.

У 1920-х – 1930-х роках був активним діячем «Рідної школи» у Винниках.

1944 р., з перших днів приходу радянської влади, відновила свою роботу Винниківська середня школа, а через деякий час була створена вечірня середня школа робітничої молоді. В цих двох школах професор М. Полєк вів уроки  української мови та літератури (директором Винниківської середньої школи в цей час був фізик Михайло Степанович Чеславський).

Під час уроків  української мови, що читалась тоді за радянською програмою, час від часу Микола Іванович Полєк вдавався до характеристики українського літературного процесу у Львові, починаючи з австрійських часів. Микола Полєк помер та похований у Винниках.
 
У 2011 р. вийшло репринтне видання  «Микола Полєк. «Життя греків і римлян класичного світу». Львів 1925».

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка

Related Post