Полчища рудих слимаків окупували Винники — Винники — Публікації


Кореспондент «Високого Замку» Галина Миць у двох із місцевою жителькою пані Юлею шукала схованки рудого слимака, який розплодився у Винниках.

Ніжний шкідник любить вологу, тож упродовж останніх днів ретельно ховається від сонця. Довго шукати не доводиться – піднімаємо кладку через потічок, а на зворотному боці дерева з добрий десяток рудих клубочків і купа якоїсь слизі. Фе! Пані Юля розповідає, що непроханий гість вилазить на поверхню у дощ, а коли спека – то рано-вранці. Потім ховається – повзе, залишаючи за собою сріблястий вологий слід. Учора ввечері повісила на вулиці шкарпетки – зранку на них сиділи два слимаки, які тепер лазять повсюди. «Посадила кукурудзу. Якогось дня приходжу – а там уся земля і листя заліплені жовтими слимаками. Я їх присипала селітрою – ніби висохли”, — розповідає жіночка.

Розмову про городніх шкідників люди у Винниках підтримують охоче. В один голос оповідають, що такого, як цьогоріч, нашестя всілякої городньої «нечисті”, скільки живуть не пам’ятають. Їм докучають і попелиця – біла, чорна, зелена, – і медведка, яка виростає до десяти сантиметрів і безбожно їсть картоплю, і миші, і навіть вужі, яких повно на городах. «Що це сталося з природою?”, – зітхають. Якщо так і далі піде, кажуть, левову частку вирощеної ними городини споживатимуть шкідники. Люди нині по селах рятуються хто як може. Одні обмотують коріння капусти горіховими листками, інші висаджують огірки у розрізаних навпіл пластикових банках.

— Останнім часом, — розповідає начальник Державної інспекції захисту рослин, головний державний інспектор захисту рослин у Львівській області Ярослав Лободзець, до якого селяни звертаються по допомогу, — фіксуємо цілі вогнища появи тих чи інших шкідників, як це сталося у Винниках, де виявлено масове розмноження слимака виду рудий. Чому це відбувається? Кожен шкідник має свої біологічні властивості, і коли складаються сприятливі умови, починає масово розмножуватися. До таких сприятливих умов належить цьогорічна тепла зима, під час якої перезимувало дуже багато шкідників. Той же слимак, який взимку перебуває у стадії яєць і який через теплу температуру майже не загинув. Зі Сколівського району до нас зверталися люди через спалах черемшинової горностаєвої молі. Гусінь повністю знищувала листя. Старожили розповідали, що у тих місцях уперше стикнулися з такою «нечистю”. І це також результат теплої зими. У крайніх районах Городоцького району, які межують з Яворівським, упродовж останніх двох-трьох років спостерігається масове розмноження личинок і жуків травневого хруща. Там наприкінці травня – на початку червня від хрущів нема спасу – стоять голі дерева, у тому числі дуби, верби. Коли ми це побачили вперше – були вражені, бо не сподівалися, що таке можливе. Хрущ – багатоїдний шкідник, який обожнює усе зелене. Раніше хрущі поїдали переважно вишні, а тепер «нападають” на яблука, сливи, виноград і навіть на горіхові дерева. Люди борються, як можуть. Хрущів вельми люблять кури і качки. Коли потрусити дерево – збігаються і поїдають.

— У чому причина такого розмноження?

— Це наші необроблені поля. Раніше, коли поля розорювали, личинки травневого хруща виорювали на поверхню. Усі, певно, бачили, як за трактором летіло дуже багато птахів. Вони і визбирували личинки хрущів. Нині багато земель стоять неораними, лежать у залежі, тож хрущі спокійнісінько множаться у тій цілині. Нема в природі регуляції, порушено баланс. У тих районах області, де більший відсоток обробітку ґрунту, немає такої кількості хрущів.

— Яка ваша версія появи слимаків у Винниках?

— Минулого тижня у нас в гостях перебував професор-ентомолог зі штату Вірджинія, і ми у нього запитали, що є природними ворогами рудого слимака, тобто що регулює його розмноження у природі. Учений відповів, що рудого слимака поїдають черепахи, тож одна з версій, що у Винниках, які є елітним районом, тобто таким, де живуть заможні люди, хтось годував слимаками черепах. Адже цих тварин тримають для екзотики. Цілком можливо, що слимаки втекли на природу. У Вірджинії, розповідав нам професор, коли школярі, які у школі мали тераріум з черепахами, випустили кілька таких слимаків на волю, вони розмножилися так, що місцева влада спеціально проводила засоби боротьби, аби їх локалізувати.

— Що людям робити?

— Є хімічні препарати, але їх можна застосовувати тільки за межами населеного пункту і на великих посівах чи посадках. До того ж такі хімічні препарати забруднюють землю. Ми радимо робити приманки – розкладати вологу тканину, і коли слимаки злізуться, присипати їх або непогашеним вапном, або попелом, або селітрою. Можна робити невеликі ванночки-коритця, наливаючи туди або трохи пива, або збродженого варення – слимаки до цього охоче приповзають. І уже пізніше їх можна знищити.

— Що ще може стати великою проблемою цього року?

— За нашими прогнозами, це будуть миші, цілі колонії яких вижили взимку. Люди уже це відчувають. Миші швидко плодяться – дають до п’яти поколінь на рік. Наша інспекція має біолабораторію у селі Вузловому Радехівського району, де ми виробляємо біологічний препарат для боротьби з мишами — зерно, оброблене бактеріями мишачого тифу. Оскільки цей препарат біологічний – його можна застосовувати у межах населеного пункту, бо він діє тільки на мишей і щурів. Ні на людей, ні на птицю, собак чи котів не діє. Миша, яка з’їла отруєне зерно, через 12 днів починає хворіти. А оскільки ці гризуни живуть колоніями, то вона заражає решту мишей. Кілограм цього препарату – готового обробленого зерна – коштує лише чотири гривні. Єдина незручність – препарат має термін придатності, адже це зерно оброблене розчином бактерій. Тому виготовляємо його тільки на замовлення господарств. Приманку потрібно одразу ж розкласти по полю. Засіб дуже дешевий і дуже ефективний.

Винники Plus  за матеріалами: wz.lviv.ua

Читайте також:

 Публікації
 Винники
 Оголошення:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *